اگر دل درد و دل پيچه داريد

محل تبلیغات شما محل تبلیغات شما

اگر هرگونه سوال و یا اشکالی در رابطه با این زمینه و یا هر زمینه تحصیلی
مانند: مدرسه ، دانشگاه ، کنکور ، ارشد ، دکتری ، نظام وظیفه و... دارید ؛

...کافیست با ما تماس بگیرید

شماره تماس از خط ثابت 02170705003

پاسخگویی از ۸ صبح تا ۱۲ شب حتی ایام تعطیل


اگر دل درد و دل پيچه داريد 

با توجه به اينکه عفونت گوارشي طيف وسيعي از بيماري‌هاي مرتبط به دستگاه گوارش را شامل مي‌شود و براساس عامل بيماري که ويروس، باکتري يا انگل باشد، متفاوت است بايد از هرگونه درمان خودسرانه پيشگيري و به پزشک مراجعه کرد.
مجله سيب سبز: با توجه به اينکه عفونت گوارشي طيف وسيعي از بيماري‌هاي مرتبط به دستگاه گوارش را شامل مي‌شود و براساس عامل بيماري که ويروس، باکتري يا انگل باشد، متفاوت است بايد از هرگونه درمان خودسرانه پيشگيري و به پزشک مراجعه کرد. دکتر مهرداد حق‌ازلي، فوق تخصص گوارش و عضو هيات علمي دانشگاه علوم پزشکي تهران درباره انواع عفونت‌هاي دستگاه گوارش و راه‌هاي کنترل آن بيشتر توضيح مي‌دهد.

عفونت‌هاي سريع

در فصول گرم سال به علت مصرف مايعات بيشتر، غذاهاي آماده و نحوه تغذيه احتمال آلودگي با عواملي که دستگاه گوارش را تحت تاثير قرار مي‌دهد، افزايش مي‌يابد. اين بيماري‌ها هم مي‌توانند ميکروبي باشند و هم ويروسي و انگلي. در برخي موارد که معمولا با خوردن شيرهاي حاوي خامه اتفاق مي‌افتد، گاهي سم اين مواد وارد دستگاه گوارش مي‌شود و خود ماده غذايي عامل بيماري نيست. نکته مهم اين است كه اين دسته از عفونت‌ها مجموعه‌اي از علائم را ظرف مدت کوتاهي در بدن به وجود مي‌آورد که مي‌تواند فرد را دچار مشکل کند.

اگر عفونت ويروسي باشد...

عفونت‌هاي گوارشي ويروسي در مدت کوتاهي همه‌گير مي‌شود و معمولا بعد از خوردن وعده غذايي بروز مي‌کند. در مواردي که عامل عفونت ويروسي باشد از جمله علائم اين بيماري مي‌توان به دل‌درد، اسهال، تب و تهوع اشاره کرد. علائم اين نوع عفونت معمولا طي 24 تا 48 ساعت از بين مي‌رود. در اين مواقع معمولا تب خفيفي وجود دارد و نيازي به درمان آنتي‌بيوتيکي نيست و با جايگزين کردن مايعات و مقداري داروهايي که درد را کاهش مي‌دهند بيمار بهبود پيدا مي‌کند. نکته مهم اين است که اين نوع عفونت‌ها خيلي زود به درمان جواب مي‌دهد و فرد خيلي سريع بهبود مي‌يابد.

مراقب خورد و خوراک‌تان باشيد

بسياري از عفونت‌هاي دستگاه گوارشي در فصل تابستان از طريق غذاها منتقل مي‌شوند که لازم است در اين زمان غذاها را با درپوش ايمن در يخچال نگهداري کنيم و از گرم و سرد کردن متعدد آنها بپرهيزيم. فردي که دچار عفونت گوارشي شده است بايد تغذيه ساده داشته باشد. از آنجا که در اين بيماري فرد آب زيادي از دست مي‌دهد حتما بايد آب و املاحش را تامين کند تا به هيچ‌ عنوان آب و املاح بدن کاهش پيدا نکند. به همين دليل مصرف آب يا محلول‌هاي اوآراس(O.R.S) يا دوغ و چاي کمرنگ توصيه مي‌شود. در مورد غذاها هم بهتر است غذاي ساده مصرف شود. بهتر است غذاهايي که در آنها سس، ادويه و فلفل است استفاده نشود تا طول بيماري تمام و بيماري کنترل شود. افراد مبتلا به اسهال و استفراغ بايد از مصرف غذاهاي سنگين از جمله چربي، گوشت و... نيز تا 48 ساعت پرهيز كنند. بيمار بايد تا چند روز از كته ماست با دوغ بدون گاز خانگي و از روز چهارم يا پنجم از سوپ آبكي بدون حبوبات به عنوان غذا استفاده كند. يادتان باشد غذاهاي جامد و سفت به هر شكلي مي‌تواند مشكلات بيمار را از نو آغاز كند.

مواظب انتقال بيماري باشيد

در اکثريت مواردي که عامل ويروسي يا ميکروبي وجود دارد، احتمال انتقال هم ممكن است. بهترين راه جلوگيري از اينکه فردي که اسهال دارد يا علائم عفونت دستگاه گوارشي دارد اين بيماري را به ديگران منتقل نکند، رعايت بهداشت فردي هم از طرف بيمار و هم از طرف خانواده است. تمامي عفونت‌هاي گوارشي از طريق دهاني- مدفوعي قابل سرايت هستند. به اين معنا كه اگر شما يك بيمار مبتلا هستيد كافي است با دستان آلوده خود كمي ميوه براي اعضاي خانواده پوست بكنيد يا به آنها در پخت غذا كمك كنيد تا آنها را در كوتاه‌ترين زمان در بيماري خود شريك كنيد.

در مسافرت‌ها بيشتر مراقب باشيد

 اگر به اسهال مسافران مبتلا شديد، براي جايگزيني آب، املاح و مواد معدني از دست رفته تا حد امکان از مايعات سالم استفاده کنيد. مصرف آب پرتقال، سيب يا ساير ميوه‌ها براي جايگزين کردن پتاسيم از دست رفته بسيار مفيد است. به محض اينکه احساس کرديد اشتهاي‌تان باز شده، تغذيه را با غذاهاي نرم و بدون چربي آغاز کنيد تا دستگاه گوارش‌تان تحريک نشود. گفتني است موز منبع غني پتاسيم است و به کاهش دفع اسهال کمک مي‌کند.

آبميوه شيرين نخوريد

افراد بيمار بايد از مصرف نوشابه، کمپوت، آبميوه مصنوعي و هر ماده شيرين ديگري که دفع آب را افزايش مي‌دهد، خودداري کنند. بدن فردي که دچار اسهال و استفراغ شده به جز آب، الکتروليت‌ها از جمله سديم، کلر، پتاسيم و... را نيز از دست مي‌دهد که براي جبران آن بهتر است از آبميوه خانگي مانند آب گوجه فرنگي، آب هويج و... استفاده شود. در موارد عفونت‌هاي گوارشي مصرف آبميوه‌هاي آماده به هيچ‌وجه توصيه نمي‌شود چون اسمولاريته بالاتري دارد و اين باعث مي‌شود اسهال بدتر شود. اگر قرار است فرد از آبميوه استفاده کند بايد از آبميوه طبيعي استفاده کند که البته آن هم بايد با آب رقيق شده و بعد استفاده شود.


بيشتر از 8 ليوان در روز آب بخوريد

مصرف 8 ليوان آب در روزهاي معمولي الزامي است اما در تابستان که گرماي هوا بيش از حد است اگر فرد مدام خارج از منزل بوده و تعريق زيادي داشته باشد، بايد بيشتر از 8 ليوان آب بنوشند. بهترين جايگزين براي رفع تشنگي آب است اما فيبر هم آب مورد نياز را در خود نگه مي‌دارد و با مصرف ميوه و سبزي تازه حاوي فيبر در تابستان آب در معده جذب نمي‌شود و در روده بزرگ جذب و به بدن باز مي‌گردد بنابراين از طريق مصرف ميوه هم مي‌توان ميزان مايع مورد نياز بدن را در تابستان تامين کرد.ãäÈÚ

مشخصات

تبلیغات

محل تبلیغات شما
محل تبلیغات شما

آخرین ارسال ها

عکس آقای خامنه ای

آخرین جستجو ها