دليل عجيب چرب شدن بيش از حد موها!

محل تبلیغات شما محل تبلیغات شما

اگر هرگونه سوال و یا اشکالی در رابطه با این زمینه و یا هر زمینه تحصیلی
مانند: مدرسه ، دانشگاه ، کنکور ، ارشد ، دکتری ، نظام وظیفه و... دارید ؛

...کافیست با ما تماس بگیرید

شماره تماس از خط ثابت 02170705003

پاسخگویی از ۸ صبح تا ۱۲ شب حتی ایام تعطیلدليل عجيب چرب شدن بيش از حد موها!
هفته نامه سلامت - ترجمه ندا احمدلو: بسياري از افراد مخصوصا کساني که پوست و موي چربي دارند، مجبورند هر روز موهاي خود را بشويند تا چرب و کثيف به نظر نرسند. شايد براي تان جالب باشد که بدانيد، چرب شدن بيش از اندازه موها گاهي اوقات به عادت هاي نادرست خودمان مربوط مي شود؛ يعني ممکن است کارهاي عادي و روزمره اي که انجام مي دهيم، ميزان چرب شدن و از دست دادن حالت موهاي مان را تا جايي افزايش بدهند که نياز به شستن آنها پيدا کنيم.


از اين رو، در ادامه اين شما را با 8 عادت نادرستي که باعث چرب شدن بيش از اندازه موها مي شوند، آشنا مي کنيم.


عادت نادرست اول: بازي کردن مداوم با موها


بعضي افراد عادت دارند هنگام صحبت کردن يا کار کردن مدام با موهاي خودشان بازي کنند يا انگشتان خود را بين موها و پوست کف سر به حرکت در بياورند. اين عادت نادرست باعث انتقال چربي از کف سر و ريشه موها به سمت ساقه موها مي شود و در نهايت منجر به چرب شدن و کثيف به نظر رسيدن موهاي شما خواهد شد.


راه حل: براي ترک اين عادت مي توانيد هنگام صحبت کردن با کار کردن، دست آزاد خود را با يک مداد يا خودکار مشغول نگه داريد.


عادت نادرست دوم: شستن بيش از حد موها


برخي افراد گمان مي کنند بهترين راه براي رهايي از چربي موها، شستن مداوم آنهاست. اين در حالي است که شامپو کردن مکرر موها، مخصوصا با شامپوهاي مخصوص موهاي چرب، باعث خشک شدن پوست کف سر مي شود . به همين دليل هم بدن به طور ناخودآگاه براي مبارزه با اين خشکي، چربي بيشتري در آن قسمت از بدن توليد مي کند تا کمبود چربي به وجود آمده در پوست کف سر را جبران کند. از اين رو، افرادي که بيش از اندازه موهاي خودشان را با آب گرم و شامپوي مخصوص موهاي چرب مي شويند (روزي يک بار)، بيشتر با چرب شدن موها مواجه خواهند شد.


راه حل: موهاي خود را حداکثر 2 يا 3 بار در هفته شامپو کرده و براي آب کشي موها، آب ولرم را جايگزين آب گرم يا آب داغ کنيد.


عادت نادرست سوم: استفاده بيش از اندازه از نرم کننده ها


يکي ديگر از عادت هاي نادرستي که باعث چرب شدن بيش از حد موها مي شود، استفاده بيش از اندازه يا نادرست از نرم کننده هاست. افرادي که نرم کننده را به کف سر خود مي زنند يا از نرم کننده هاي قوي همزمان با شامپوهاي حاوي نرم کننده استفاده مي کنند، زودتر از ديگران حالت موهاي خود را بعد از استحمام از دست مي دهند و موهاي شان هم با سرعت بيشتري نسبت به ساير افراد چرب مي شود.


راه حل: اگر از شامپوهاي حاوي نرم کننده استفاده مي نکنيد (شامپوهاي دو در يک يا سه در يک)، بهتر است به صورت جداگانه از نرم کننده استفاده نکنيد. نرم کننده را فقط به نوک موهاي خود بزنيد و از تماس آن با پوست کف سر جلوگيري کنيد.


عادت نادرست چهارم: شانه کردن بيش از حد موها


شانه کردن بيش از اندازه موها مي تواند چربي در پوست کف سر شود. شايد در نگاه اول، موهاي شما با اين کار براق و زيبا به نظر برسد، اما در صورت تکرار موها حالت خود را از دست مي دهند و چرب و نامرتب مي شوند. ضمن اين که شانه کردن بيش از حد موها در طول روز، باعث انتقال چربي کف سر به ساقه موها نيز خواهد شد.


راه حل: اگر موهاي شما در طول روز نياز به شانه کردن دارند. بهتر است شانه را از ميانه موها به سمت انتها بکشيد و از شانه زدن موها، از کف سر به پايين، خودداري کنيد. با اين کار هم موهاي مرتب و زيبايي خواهيد داشت و هم زمينه چرب شدن موها را فراهم نخواهيد کرد.


عادت نادرست پنجم: تميز نکردن شانه


خيلي از افراد گمانمي کنند برس يا شانه آنها نيازي به شستن و تميز کردن ندارد. اين در حالي است که همين شانه هاي آلوده مي توانند زمينه چرب شدن موها را فراهم کنند. از اين رو، افرادي که عادت به شستن مرتب برس خود ندارند، به احتمال زياد داراي موهاي چرب تري هستند.


راه حل: سعي کنيد حداقل هر 3 تا 4 هفته يک بار، شانه يا برس خود را با آب ولرم و شامپو بشوييد.


عادت نادرست ششم: استفاده از برس حاوي مو


برخي افراد عادت ندارند بعد از شانه زدن، موهاي جد ا شده را از پرس يا شانه خود خارج کنند. بعضي افراد هم به خارج کردن تمام موها از برس اهميت نمي دهند و ممکن است باقي ماندن چند تار مو را در برس خود ناديده بگيرند. اين در حالي است که همين موهاي باقي مانده در برس، مخصوصا اگر چرب يا حاوي مواد حالت دهنده مو باشند، مي توانند در شانه زدن هاي بعدي باعث چرب شدن موي تميز شما شوند.


راه حل: بعد از هر بار شانه زدن موها، تمام موهاي باقي مانده در برس را خارج کنيد و اگر احساس کرديد برس يا شانه شما به دليل استفاده از حالت دهنده هاي مو چرب يا چسبناک شده بلافاصله آن را بشوييد.


عادت نادرست هفتم: استفاده از حالت دهنده هاي نامناسب


انواع حالت دهنده هاي مو، ماسک هاي مو و سرم هاي مو، جزو محصولات زيبايي بسيار پرطرفداري هستند که مي توانند به خودي خود باعث چرب مشدن نامطلوب موها شوند.اگر شما ندانيد بر اساس جنس موي خود از چه نوع حالت دهنده اي استفاده کنيد، قطعا 3-2 ساعت پس از استحمام با موهايي چرب و بي حالت مواجه خواهيد شد.


راه حل: براي پيشگيري از بروز چنين مشکلي بهتر است افراد داراي موهاي نچرب از حالت دهنده هاي بر پايه آب با رطوبت رسان استفاده کنند و حالت دهنده ها فقط روي سابقه موها اسپري يا مالش داده شوند. به علاوه از تماس انواع حالت دهنده ها با پوست کف سر خودداري کنيد.


عادت نادرست هشتم: حرارت دادن بيش از حد به موها


برخي افراد عادت دارند بعد از هر بار استحمام موهاي خودشان را با حرارت بالا سشوار يا اتو بکشند. گاهي هم گروهي از افراد ترجيح مي دهند. بعد از استحمام موهاي شان را با لوازم مخصوص برقي و پر حرارت فِر کنند. تمامي اين کارها باعث افزايش ترشح چربي در ريشه موها مي شوند و شانس چرب شدن سريع تر موها را افزايش مي دهند.


راه حل: استفاده از انواع حالت دهنده هاي حرارتي براي مو را تنها به جشن ها، مراسم و مهماني هاي خود محدود کنيد.


منبع: NetDoctorãäÈÚ

مشخصات

تبلیغات

محل تبلیغات شما
محل تبلیغات شما

آخرین ارسال ها

عکس آقای خامنه ای

آخرین جستجو ها