علت خواب آلودگي بعد از ناهار چيست؟

محل تبلیغات شما محل تبلیغات شما

اگر هرگونه سوال و یا اشکالی در رابطه با این زمینه و یا هر زمینه تحصیلی
مانند: مدرسه ، دانشگاه ، کنکور ، ارشد ، دکتری ، نظام وظیفه و... دارید ؛

...کافیست با ما تماس بگیرید

شماره تماس از خط ثابت 02170705003

پاسخگویی از ۸ صبح تا ۱۲ شب حتی ایام تعطیلعلت خواب آلودگي بعد از ناهار چيست؟
قليايي شدن بدن


يکي از توضيحات علمي اينکه چرا بعد از خوردن يک وعده غذاي سنگين به سختي مي‌توانيد هوشياري‌تان را حفظ کنيد، پديده‌اي است به نام alkaline tide يا جزرومد قليايي. بعد از خوردن غذا، معده‌ي شما اسيد هيدروکلرويک بيشتري توليد مي‌کند تا چيزهايي که خورده‌ايد را هضم کند. براي ساختن اسيد هيدروکلرويک، سلول‌هاي مخاط معده از نمک استفاده مي‌کنند. طي اين فرايند، بي کربنات که يک ماده‌ي قليايي است توليد مي‌شود. اگر اين بي کربنات جمع شود، pH معده را بالا مي‌رود. بنابراين مقداري از آن وارد جريان خون شده و حالتي ايجاد مي‌کند که به آن alkaline tide مي‌گوييم.


حالا چرا افزايش pH (قليا) باعث احساس خواب آلودگي مي‌شود؟ با ورود بي کربنات به جريان خون و افت pH خون (قليايي‌تر شدن)، ترشح پپتيدي به نام اورکسين که به هوشيار ماندن شما کمک مي‌کند خنثي مي‌شود. اگر اورکسين، تاثيرات فعال نداشته باشد شما شروع مي‌کنيد به احساس خواب آلودگي کردن و کسل شدن و کارآيي‌تان افت مي‌کند. جزرومد قليايي معمولا تا حدود دو ساعت بعد از غذا باقيست.


چه مي‌توانيد بکنيد


بهترين راه کاهش alkaline tide بعد از خوردن غذا اين است که از خوردن غذاهاي سنگين و حجيم خودداري کنيد. اگر هميشه بعد از غذا احساس خواب آلودگي داريد پس سعي کنيد در طول روز وعده‌هاي کوچک‌تر بخوريد تا مجبور نشويد به يک باره يک وعده‌ي سنگين بخوريد. اگر در محل کارتان هستيد مطمئنا ايده آل نيست که يک ناهار سنگين بخوريد و بعد با احساس خواب آلودگي سر ميزتان برگرديد.


فعاليت سيستم پاراسمپاتيک


نوسانات قليايي تنها دليل احساس خواب آلودگي شما بعد از غذا نيست. وقتي چيزي مي‌خوريد، الويت‌هاي بدن‌تان تغيير مي‌کند. حالا شما غذايي در معده داريد که بايد هضم و جذب شود. در نتيجه سيستم عصبي پاراسمپاتيک در حالت استراحت و آرام سازي قرار مي‌گيرد تا جريان خون به سمت سيستم گوارش برود، بنابراين خون از ساختار عضلاني و مغز دور مي‌شود. اين تغيير در انتقال خون مي‌تواند شما را موقتا دچار احساس خواب آلودگي کند. سيستم عصبي پاراسمپاتيک با سيستم عصبي سمپاتيک که با افزايش ضربان قلب، تنفس و جريان خون به سمت عضلات شما را بيدار و هوشيار نگه مي‌دارد مقابله مي‌کند. برعکس زماني که فعال مي‌شويد، سيستم پاراسمپاتيک‌تان آرام و غير فعال مي‌شود. وقتي که سعي داريد غذا را هضم کنيد بدن‌تان مي‌خواهد شما را در وضعيتي آرام و ساکت نگه دارد و اين مي‌تواند سبب خواب آلودگي شما بشود.


چه مي‌توانيد بکنيد


همانطور که گفته شد، غذاي سنگين نخوريد و وعده‌هاي کوچک‌تر در طول روز ميل کنيد. غذاي سنگين و حجيم، واکنش پاراسمپاتيک قوي‌تري ايجاد مي‌کند. ضمنا مي‌توانيد بعد از غذا براي افزايش جريان خون به سمت مغز، 10 دقيقه پياده روي کنيد. پياده روي مخصوصا پياده روي تند، سيستم سمپاتيک را فعال مي‌کند و جلوي احساس خواب آلودگي‌تان را مي‌گيرد.ãäÈÚ

مشخصات

تبلیغات

محل تبلیغات شما
محل تبلیغات شما

آخرین ارسال ها

عکس آقای خامنه ای

آخرین جستجو ها